Lampy wyładowcze to lampy świecące dzięki wyładowaniom elektrycznym w oparach metali. Zazwyczaj stosowana jest rtęć lub też gazy, na przykład argon lub neon. Bańka lampy wyładowczej może być pokryta specjalną substancją zwaną luminoforem, która zmienie promieniowanie elektromagnetyczne niewidzialne na widzialne dla ludzkiego oka. 

Czym charakteryzują się lampy wyładowcze?

Są one dostępne w kształcie rury lub też żarówki. Niektóre modele posiadają również specjalny gwint. W zależności od konkretnego rodzaju lampa wyładowcza może wymagać specjalnych urządzeń zapłonowych. Warto wiedzieć, iż lampy wyładowcze powinny posiadać homologację ECE. Skrót ten oznacza Economic Commission for Europe (Europejska Komisja Gospodarcza). Co więcej, niektóre lampy wyładowcze pasują nie tylko do urządzeń zasilanych napięciem 12V, ale także do 24V. Jest to zależne od układu sterującego, który z kolei musi być dopasowany do napięcia instalacji danego urządzenia.  

Więcej informacji

Warto wiedzieć, iż lampy wyładowcze znajdują zastosowanie między innymi na obszarach miejskich. Stosuje się je do oświetlania parków, ulic, a także niektórych budynków. Bardzo popularne są oprawy oświetlenia ulicznego, w których zastosowano źródła sodowe ponieważ wykazują one bardzo dużą skuteczność świetlną. Co więcej, bardzo dobre rezultaty przynosi stosowanie lamp wyładowczych w oświetlaniu wysokich obiektów, co generuje duże zapotrzebowanie na ilość światła. W tego rodzaju przypadkach często stosuje się oprawy typu High Bay.